Obraz ma cel informacyjny

Hosting strony internetowej – dlaczego jest ważny?

Tak jak prowadzenie własnej firmy wymaga posiadania określonej, fizycznej siedziby (lokalizacji), tak również takiego miejsca, tym jednak razem w sieci, będzie potrzebować Twoja strona internetowa. Jest nim właśnie hosting, stanowiący obok domeny, drugi z niezbędnych składników każdej witryny. Bez hostingu Twoja strona nie może istnieć w Internecie i być dostępna dla odwiedzających.

Czym jest hosting?

Hosting to nic innego jak specjalna przestrzeń na dedykowanym serwerze oferowanym przez dostawcę usług hostingowych, na którym za opłatą zostanie umieszczona i udostępniona Twoja strona internetowa wraz ze składającymi się na nią zbiorami danych (m.in. plik HTML, zdjęcia, tekst).

Hosting możemy przyrównać do usługi wynajmu, polegającej na przechowywaniu i udostępnianiu witryn wraz z zapewnieniem całej niezbędnej infrastruktury, umożliwiającej publiczne przeglądanie stron internetowych przez innych internautów. Na hosting może składać się także szereg dodatkowych usług, takich jak poczta e-mail, pakiet bezpieczeństwa, certyfikat SSL.

Jakie znaczenie ma hosting dla strony internetowej?

Hosting to niezbędny element każdej strony internetowej, ponieważ to właśnie dzięki niemu Twoja witryna jest dostępna dla innych użytkowników Internetu. Zasada działania jest tutaj prosta. Po wpisaniu nazwy domeny w wyszukiwarkę, komputer (lub telefon) łączy się z serwerem hostingującym Twoją witrynę, który to następnie w odpowiedzi  udostępnia jej zasoby. Dostawca usług hostingowych jest tym samym zobowiązany zadbać o to, aby usługa ta była dostępna cały czas – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Hosting jest ważny dla strony internetowej również z tego względu, że zapewnia jej wydajność, płynność działania oraz bezpieczeństwo. Za kwestie te, w przypadku korzystania z usług dostawcy hostingowego, odpowiada oczywiście ten podmiot. Jego wybór powinien zostać w związku z tym dobrze przemyślany.

Hosting w każdym przypadku wymaga dostosowania go do wielkości strony, jej charakteru, oferowanych funkcji. Im są one bardziej złożone, tym też większe wymagania stawia się przed serwerem. Jeśli chcesz, aby Twoja strona ładowała się szybko i działała płynnie, zwracaj uwagę przede wszystkim na pojemność i typ dysków, wersję PHP, a także ustanowione przez usługodawcę ewentualne limity.

Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze usługi hostingowej!

Jakie są rodzaje hostingu?

Do najpopularniejszych rodzajów hostingów należą obecnie:

  • hostingi współdzielone – w tym wariancie wybrany serwer obsługuje także inne witryny internetowe, czyli jego zasoby są współdzielone. Jest to najtańsza z dostępnych opcji, sprawdzająca się w przypadku małych stron, o małym ruchu.
  • hostingi dedykowane – cały serwer zostaje poświęcony tylko i wyłącznie jednej stronie. Jeśli przewidujesz duży ruch, będzie to rozwiązanie rekomendowane.
  • hostingi w chmurze – dochodzi tu do połączenia ze sobą różnych serwerów działających w chmurze, tworzących tak zwaną sieć serwerów wirtualnych. Przekłada się to na dużą niezawodność takiego modelu.
  • hosting VPS (Virtual Private Server) – w tym wariancie jeden serwer zostaje podzielony na kilka mniejszych, wirtualnych jednostek, przypisanych z osobna różnym stronom. Jest to hosting pośredni pomiędzy tradycyjnym hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym.

Nie wiesz, jaki hosting będzie dla Ciebie najlepszy? Powierzając stworzenie strony internetowej naszej firmie, otrzymasz w tym zakresie pełne wsparcie!

Co jeszcze przyda Ci się na starcie biznesu w sieci? Obok strony www warto zainteresować się również wizytówką Google Moja Firma!

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *