Obraz ma cel informacyjny

Http a https – co je różni?

Http i https to dwa protokoły internetowe używane do przesyłania danych między klientem a serwerem. Są jedną z integralnych części każdego adresu URL, stąd też warto wiedzieć, czym się różnią. A przesądza o tym jedna, niepozorna literka „s”, która potrafi umknąć uwadze wielu osób!

Protokoły znane pod skrótem http (HyperText Transfer Protocol) i https (HyperText Transfer Protocol Secure) to dwa protokoły służące do komunikacji pomiędzy klientem (użytkownikiem) a serwerem. Wskazują one, jak przesyłane są dane na linii serwer – komputer, a także, w jaki sposób są one chronione.

Protokół http

Protokół http to niegdyś najczęściej używany protokół w sieci, umożliwiający komunikację między przeglądarkami a serwerami. Określa się go jako protokół bezstanowy, czyli taki, który nie gromadzi danych (nie pamięta poprzedniej sesji). Z tego też względu strony na protokole http powszechnie wykorzystują pliki cookie. Zaletą witryn, które nie przechowują danych, jest to, że przeważnie mają one krótszy czas reakcji, czyli ładują się szybciej.

Dlaczego w takim razie znaczenie protokołu http stopniowo dzisiaj maleje? Wszystko wynika z faktu, że nie zapewnia on połączeń szyfrowanych. Oznacza to, że ​​wszelkie dane przesyłane przez protokół http mogą być potencjalnie widoczne i modyfikowane. Powinny unikać go dlatego wszystkie strony, które zbierają dane wrażliwe użytkowników – banki i inne instytucje finansowe, sklepy internetowe oraz inne witryny, które wymagają logowania.

Protokół https

Protokół https stanowi rozszerzenie protokołu http. Zasadniczą różnicą pomiędzy protokołem http a https jest to, że drugi z nich gwarantuje szyfrowane połączenie. Protokół https uważa się dlatego za bezpieczniejszy niż http, ponieważ zapobiega przechwyceniu lub modyfikacji danych. Powinien być obowiązkowy w sytuacjach, w których dochodzi do przesyłania poufnych informacji, takich jak hasła lub dane z karty kredytowej.

Http czy https – co będzie lepsze dla Ciebie?

Protokół https nie bez powodu uznaje się dzisiaj za nowoczesny standard bezpiecznej komunikacji. Stąd też to właśnie ku tej formie skłania się coraz więcej właścicieli stron internetowych. Wpływa na to także fakt, że większość przeglądarek wyświetla obecnie ostrzeżenie, gdy witryna korzysta z protokołu http zamiast https. Jeśli jesteś administratorem lub właścicielem, czy to e-commerce, czy to innej strony internetowej, bezpieczeństwo klientów odwiedzających i logujących się w Twoim serwisie powinno  być dla Ciebie priorytetem.

Interesuje Cię więcej spraw związanych z zarządzaniem własną witryną od strony technicznej? Dowiedz się także, czym jest błąd 403.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *