Obraz ma cel informacyjny.

Grafika strony internetowej – jak zoptymalizować ją pod SEO?

Grafika na stronie internetowej odpowiada nie tylko za wrażenia estetyczne, czy to, że Twoja witryna zapada w pamięci i wyróżnia się na tle konkurencji. Często zapomina się o jej znaczeniu dla SEO. Optymalizacja grafiki na Twojej stronie jest bardzo ważną częścią tego procesu, na który zawsze zwracamy uwagę podczas realizowania zleceń dla naszych klientów. Co dokładnie robimy? O czym warto pamiętać?

Zmieniamy rozmiar i kompresujemy obrazy

Często zdarza się, że na strony internetowe trafiają zdjęcia niepoddane żadnej wcześniejszej ocenie pod kątem ich wagi, czy rozmiaru. To błąd, którego należy się wystrzegać! Jeśli Twoje obrazy są zbyt duże, mogą spowolnić ładowanie się witryny. Tym bardziej, gdy masz ich na stronie dużo. A to z kolei wpłynie na gorsze doznania odwiedzających ją użytkowników i Twoje rankingi. Przed umieszczeniem zdjęcia na stronie dbamy dlatego o jego odpowiednią kompresję, z uwzględnieniem tego, jakim celom ma służyć wybrana grafika. Nie zapominamy jednocześnie o zachowaniu jak najwyższej jakości, aby cała szata graficzna nadal prezentowała się atrakcyjnie.

Wybieramy odpowiedni format pliku

Różne formaty plików są lepsze dla różnych typów obrazów. Na przykład JPG/JPEG, czyli najpopularniejsze z formatów, najlepiej nadają się do zdjęć. Można je kompresować, jednak należy pamiętać o tym, że z reguły sporo tracą wtedy na jakości. Jeśli chcemy natomiast umieścić na stronie grafikę z elementami przeźroczystymi (m.in. logo),  odpowiednim formatem będzie w takim przypadku PNG, który nie przyczynia się do znacznych strat jakości.

Używamy tekstu alternatywnego i odpowiednio podpisujemy obrazy

Dodanie tekstu alternatywnego do zdjęcia pomaga robotom wyszukiwarek zrozumieć, „o czym jest obraz”, czyli przedstawić to, co się na nim znajduje. Tekst ten powinien zawierać odpowiednie słowa kluczowe wraz z dokładnym, ale oczywiście maksymalnie zwięzłym opisem. W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o jednej, istotnej kwestii – właściwym doborze zdjęć do tematyki tekstu. Twoja grafika zawsze powinna nawiązywać do treści, w obrębie której została umieszczona.

Chcesz wiedzieć więcej o optymalizacji grafiki pod SEO? Przeczytaj: https://semcore.pl/grafika-optymalizacja/.

Najlepsze rozwiązania graficzne dla każdej strony internetowej

Zaprojektowanie szaty graficznej często okazuje się jednym z najtrudniejszych etapów tworzenia stron internetowych. Warto pamiętać, że to właśnie kolorystyka Twojej witryny, znajdujące się na niej zdjęcia oraz innego rodzaju efekty wpływają na jej odbiór przez użytkowników i Google.

Jeśli chcesz zapewnić im doskonałe wrażenia i szybko poszybować w rankingu na wysokie pozycje, nie bój się od razu skorzystać z pomocy ekspertów! Sprawdź nasze poprzednie realizacje i zobacz, jak zadbaliśmy o grafikę na stronach naszych klientów. Każde zlecenie traktujemy indywidualnie, uwzględniając branżę, w jakiej działasz oraz to, jaki styl i charakter pragniesz nadać swojej marce. W naszych projektach zwracamy uwagę zarówno na UX, jak i odpowiednią optymalizację wszystkich elementów, aby Twoja strona została doceniona przez użytkowników i wyszukiwarkę.

Poznaj również inne działania SEO, których potrzebuje Twoja witryna.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *