Obraz ma cel informacyjny

Jak przyspieszyć czas ładowania strony? 7 sposobów

Czas, w jaki ładuje się Twoja strona to niezwykle istotny parametr każdej witryny. Musisz wiedzieć, że długo wczytujące się strony uzyskują mniejszą konwersję. Jest to ponadto czynniki minimalizujący skuteczność działań SEO. Nic dziwnego, że wszyscy szukają dzisiaj sposobów na optymalizację swoich stron i przyspieszenie ich ładowania. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci skrócić ten czas i tym samym zachęcić użytkowników do powrotu!

Jak poprawić szybkość strony?

Jeśli Twoja strona nie działa tak, jak powinna, nie pozwól, by dłużej frustrowała Twoich potencjalnych klientów. W przyspieszeniu ładowania witryny pomoże Ci:

  1. Zmniejszenie rozmiaru, wagi i liczby elementów graficznych na stronie. Sprawdź przede wszystkim obrazy, animacje i filmy. Skompresuj pliki CSS i JavaScript.
  2. Dołóż staranności przy wyborze hostingu. Dopasuj go do swoich potrzeb.
  3. Wykorzystuj pamięć podręczną przeglądarki. Umożliwia ona przechowywanie często używanych plików, dzięki czemu nie trzeba ich ponownie pobierać za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza stronę.
  4. Sprawdź zainstalowane wtyczki i usuń te, które są zbędne.
  5. Zminimalizuj przekierowania w przypadku zmiany adresu podstron. Powinny być one bezpośrednie, z jednej podstrony na drugą.
  6. Korzystaj z CDN, czyli rozproszonej sieci szybkich serwerów dostarczania treści, na których będą przechowywane Twoje pliki CSS, JavaScript i grafiki. Umieszczone w różnych miejscach, zaczną ładować się znacznie szybciej.
  7. Włącz protokół HTTP/2. To ulepszona wersja protokołu HTTP, która może przyspieszyć ładowanie strony poprzez zmniejszenie liczby żądań i zwiększenie równoległych pobrań.

Pamiętaj, że czas ładowania strony jest istotny bez względu na to, jaki ma ona charakter – czy jest to zwykła wizytówka, strona firmowa, sklep internetowy, czy rozbudowany marketplace. Żaden z użytkowników nie lubi długo czekać ze swoimi potrzebami. Jeśli ich do tego zmusisz, mogą oni całkowicie zrezygnować z odwiedzenia Twojej witryny.

Ile powinien wynosić czas ładowania strony i gdzie go sprawdzić?

Pozostaje jeszcze pytanie – w jakim tak właściwie czasie powinna ładować się strona internetowa? Optymalny i rekomendowany czas to 2 sekundy!

Aby sprawdzić, ile faktycznie na wczytanie się potrzebuje Twoja strona, wspomóż się narzędziami takimi jak PageSpeed Insights, Lighthouse, GTmetrix, czy crUX Dashborad. W każdym przypadku możesz wykorzystać do tego również… własne oczy! Z pewnością od razu dostrzeżesz, gdy czas ładowania witryny będzie zbyt długi.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *