Koszt założenia sklepu internetowego z wykorzystaniem oprogramowania PrestaShop może się znacznie różnić w zależności od wybranych usług. Chociaż co do zasady korzystanie z tej platformy open source jest całkowicie darmowe, tworzenie własnej witryny zawsze wiąże się z pewnymi wydatkami. Wynikają one przede wszystkim z konieczności zakupu domeny, hostingu, czy dodatkowych wtyczek i rozszerzeń, a także ewentualnego wsparcia IT. W tym artykule omówimy, ile orientacyjnie może kosztować każdy z tych komponentów, aby pomóc Ci w organizacji budżetu na Twój sklep e-commerce.
PrestaShop to platforma dedykowana sprzedaży internetowej (e-commerce), dostępna jako oprogramowanie typu open source, czyli z otwartym kodem źródłowym. Pobranie, instalacja i korzystanie z PrestaShop są dlatego bezpłatne. Nie oznacza to natomiast, że możliwe będzie utworzenie sklepu internetowego za dosłowne 0 zł.
Więcej o tym, czym jest PrestaShop i jakie są jego zalety oraz wady przeczytasz w naszym artykule: WooCommerce czy PrestaShop? Co będzie lepsze dla Twojego biznesu?
Koszt domeny
Koszt domeny będzie zależał głównie od jej nazwy, a także wybranego rozszerzenia, takiego jak .com, .pl. Jeśli natomiast przechwytujesz domenę, o cenie zadecyduje jej historia i kwestie takie jak autorytet, czy ilość backlinków. Ceny nowych domen w pierwszym roku ich użytkowania są najczęściej atrakcyjne, w granicach kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Przeważnie wzrastają jednak po tym czasie, dlatego w każdym przypadku warto dokładnie czytać informacje dostępne na stronie.
Koszt hostingu
Aby uruchomić sklep na PrestaShop, musisz wykupić hosting, którego nie ma tu w standardzie. Koszt hostingu będzie się różnić w zależności od dostawcy i oferowanych przez niego usług.
Zazwyczaj ceny te wahają się już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie dla nowych klientów w pierwszym roku. Podobnie jak w przypadku domeny po upływie okresu promocyjnego odnowienie hostingu może być niestety nawet kilkukrotnie droższe. Wybór hostingu zawsze powinien uwzględniać wielkość Twojego e-commerce i spodziewany ruch. Jeśli będzie on duży, najpewniej konieczne okaże się zainwestowanie w droższe plany hostingowe, które oferują lepszą wydajność.
Koszt dodatkowych wtyczek, modułów, rozszerzeń
Mimo że PrestaShop oferuje pewne wtyczki za darmo, nie brakuje tu także rozwiązań płatnych, które często okazują się niezbędne. Ceny płatnych wtyczek i modułów również pozostają zróżnicowane. Niektóre z nich kosztują kilkadziesiąt euro rocznie, a niektóre kilkaset, takie jak rozszerzenie All-in-one Rewards: Loyalty, Referral, Affiliation (moduł przydatny w programach lojalnościowych i afiliacyjnych) za 279,99 euro w pierwszym roku użytkowania. Innym przykładem może być Google Merchant Center za 181,99 euro.
Najlepsze darmowe wtyczki dla PrestaShop możesz sprawdzić tutaj!
Koszt wsparcia IT
PrestaShop jako oprogramowanie open source pozwala w szerokim zakresie ingerować w kod źródłowy i wprowadzać wiele spersonalizowanych rozwiązań, dotyczących wyglądu i funkcji sklepu. Nie każdy jest jednak w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. Wtedy też konieczne będzie skorzystanie ze wsparcia IT. Odpowiedni specjaliści mogą pomóc Ci nie tylko na samym etapie tworzenia e-commerce, ale i w dalszym utrzymaniu i prowadzeniu witryny. W tym przypadku ciężko jest wskazać jednak widełki cenowe takich usług, ponieważ wiele zależy tu od konkretnej firmy i zakresu powierzanych jej spraw.
Przeczytaj także nasz ostatni artykuł: Kolory na stronie internetowej – jak je wybrać?